| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| encareso encareses encaresa encaresamos encaresáis encaresen | encaresaba encaresabes encaresaba encaresábamos / encaresábemos encaresabais / encaresabeis encaresaben | encaresé encaresasti / encaresesti encaresó encaresemos encaresastis / encaresestis encaresaron | encaresara / encaresare encaresaras / encaresares encaresara / encaresare encaresáramos / encaresáremos encaresarais / encaresareis encaresaran / encaresaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| encarese encaresas / encareses encarese encaresemos encareséis encaresan / encaresen | encaresara / encaresare encaresaras / encaresares encaresara / encaresare encaresáramos / encaresáremos encaresarais / encaresareis encaresaran / encaresaren | encaresaré encaresarás encaresará encaresaremos encaresaréis encaresarán | encaresaría encaresaríes encaresaría encaresaríamos / encaresaríemos encaresaríais / encaresaríeis encaresaríen | ||
| Infinitivu | encaresar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | encaresando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | encaresa encaresái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana