| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| encaxello encaxelles encaxella encaxellamos encaxelláis encaxellen | encaxellaba encaxellabes encaxellaba encaxellábamos / encaxellábemos encaxellabais / encaxellabeis encaxellaben | encaxellé encaxellasti / encaxellesti encaxelló encaxellemos encaxellastis / encaxellestis encaxellaron | encaxellara / encaxellare encaxellaras / encaxellares encaxellara / encaxellare encaxelláramos / encaxelláremos encaxellarais / encaxellareis encaxellaran / encaxellaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| encaxelle encaxellas / encaxelles encaxelle encaxellemos encaxelléis encaxellan / encaxellen | encaxellara / encaxellare encaxellaras / encaxellares encaxellara / encaxellare encaxelláramos / encaxelláremos encaxellarais / encaxellareis encaxellaran / encaxellaren | encaxellaré encaxellarás encaxellará encaxellaremos encaxellaréis encaxellarán | encaxellaría encaxellaríes encaxellaría encaxellaríamos / encaxellaríemos encaxellaríais / encaxellaríeis encaxellaríen | ||
| Infinitivu | encaxellar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | encaxellando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | encaxella encaxellái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana