| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empuedo / empueo empuedes / empués empué empodemos empodéis empueden / empuén | empodía empodíes empodía empodíamos / empodíemos empodíais / empodíeis empodíen | empudi empudiesti / empudisti empudo empudiemos / empudimos empudiestis / empudistis empudieron | empudiera / empudiere empudieras / empudieres empudiera / empudiere empudiéramos / empudiéremos empudierais / empudiereis empudieran / empudieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empuea / empueda empueas / empuedas empuea / empueda empodamos empodáis empuean / empuedan | empudiera / empudiere empudieras / empudieres empudiera / empudiere empudiéramos / empudiéremos empudierais / empudiereis empudieran / empudieren | empodré empodrás empodrá empodremos empodréis empodrán | empodría empodríes empodría empodríamos / empodríemos empodráis / empodríeis empodríen | ||
| Infinitivu | empoder | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empudiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empué empodéi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana