| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esfondo esfondes esfonde esfondimos esfondís esfonden | esfondía esfondíes esfondía esfondíamos / esfondíemos esfondíais / esfondíeis esfondíen | esfondí esfondiesti / esfondisti esfondió esfondimos esfondiestis / esfondistis esfondieron | esfondiera / esfondiere esfondieras / esfondieres esfondiera / esfondiere esfondiéramos / esfondiéremos esfondierais / esfondiereis esfondieran / esfondieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esfonda esfondas esfonda esfondamos esfondáis esfondan | esfondiera / esfondiere esfondieras / esfondieres esfondiera / esfondiere esfondiéramos / esfondiéremos esfondierais / esfondiereis esfondieran / esfondieren | esfondiré esfondirás esfondirá esfondiremos esfondiréis esfondirán | esfondiría esfondiríes esfondiría esfondiríamos / esfondiríemos esfondiríais / esfondiríeis esfondiríen | ||
| Infinitivu | esfondir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esfondiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esfondi esfondíi |
Flexona como: apurrir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana