| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgarfiello esgarfielles esgarfiella esgarfellamos esgarfelláis esgarfiellen | esgarfellaba esgarfellabes esgarfellaba esgarfellábamos / esgarfellábemos esgarfellabais / esgarfellabeis esgarfellaben | esgarfellé esgarfellasti / esgarfellesti esgarfelló esgarfellemos esgarfellastis / esgarfellestis esgarfellaron | esgarfellara / esgarfellare esgarfellaras / esgarfellares esgarfellara / esgarfellare esgarfelláramos / esgarfelláremos esgarfellarais / esgarfellareis esgarfellaran / esgarfellaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgarfielle esgarfiellas / esgarfielles esgarfielle esgarfellemos esgarfelléis esgarfiellan / esgarfiellen | esgarfellara / esgarfellare esgarfellaras / esgarfellares esgarfellara / esgarfellare esgarfelláramos / esgarfelláremos esgarfellarais / esgarfellareis esgarfellaran / esgarfellaren | esgarfellaré esgarfellarás esgarfellará esgarfellaremos esgarfellaréis esgarfellarán | esgarfellaría esgarfellaríes esgarfellaría esgarfellaríamos / esgarfellaríemos esgarfellaríais / esgarfellaríeis esgarfellaríen | ||
| Infinitivu | esgarfellar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgarfellando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgarfiella esgarfellái |
Flexona como: amestar
variante ortográfica : esgarcellar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana