| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmecho esmeches esmecha esmechamos esmecháis esmechen | esmechaba esmechabes esmechaba esmechábamos / esmechábemos esmechabais / esmechabeis esmechaben | esmeché esmechasti / esmechesti esmechó esmechemos esmechastis / esmechestis esmecharon | esmechara / esmechare esmecharas / esmechares esmechara / esmechare esmecháramos / esmecháremos esmecharais / esmechareis esmecharan / esmecharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmeche esmechas / esmeches esmeche esmechemos esmechéis esmechan / esmechen | esmechara / esmechare esmecharas / esmechares esmechara / esmechare esmecháramos / esmecháremos esmecharais / esmechareis esmecharan / esmecharen | esmecharé esmecharás esmechará esmecharemos esmecharéis esmecharán | esmecharía esmecharíes esmecharía esmecharíamos / esmecharíemos esmecharíais / esmecharíeis esmecharíen | ||
| Infinitivu | esmechar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmechando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmecha esmechái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana