| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esquiñono esquiñones esquiñona esquiñonamos esquiñonáis esquiñonen | esquiñonaba esquiñonabes esquiñonaba esquiñonábamos / esquiñonábemos esquiñonabais / esquiñonabeis esquiñonaben | esquiñoné esquiñonasti / esquiñonesti esquiñonó esquiñonemos esquiñonastis / esquiñonestis esquiñonaron | esquiñonara / esquiñonare esquiñonaras / esquiñonares esquiñonara / esquiñonare esquiñonáramos / esquiñonáremos esquiñonarais / esquiñonareis esquiñonaran / esquiñonaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esquiñone esquiñonas / esquiñones esquiñone esquiñonemos esquiñonéis esquiñonan / esquiñonen | esquiñonara / esquiñonare esquiñonaras / esquiñonares esquiñonara / esquiñonare esquiñonáramos / esquiñonáremos esquiñonarais / esquiñonareis esquiñonaran / esquiñonaren | esquiñonaré esquiñonarás esquiñonará esquiñonaremos esquiñonaréis esquiñonarán | esquiñonaría esquiñonaríes esquiñonaría esquiñonaríamos / esquiñonaríemos esquiñonaríais / esquiñonaríeis esquiñonaríen | ||
| Infinitivu | esquiñonar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esquiñonando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esquiñona esquiñonái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana