| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esterioro esteriores esteriora esterioramos esterioráis esterioren | esterioraba esteriorabes esterioraba esteriorábamos / esteriorábemos esteriorabais / esteriorabeis esterioraben | esterioré esteriorasti / esterioresti esterioró esterioremos esteriorastis / esteriorestis esterioraron | esteriorara / esteriorare esterioraras / esteriorares esteriorara / esteriorare esterioráramos / esterioráremos esteriorarais / esteriorareis esterioraran / esterioraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esteriore esterioras / esteriores esteriore esterioremos esterioréis esterioran / esterioren | esteriorara / esteriorare esterioraras / esteriorares esteriorara / esteriorare esterioráramos / esterioráremos esteriorarais / esteriorareis esterioraran / esterioraren | esterioraré esteriorarás esteriorará esterioraremos esterioraréis esteriorarán | esterioraría esterioraríes esterioraría esterioraríamos / esterioraríemos esterioraríais / esterioraríeis esterioraríen | ||
| Infinitivu | esteriorar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esteriorando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esteriora esteriorái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana