| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| fodo fodes fode fodemos fodéis foden | fodía fodíes fodía fodíamos / fodíemos fodíais / fodíeis fodíen | fodí fodiesti / fodisti fodió fodimos fodiestis / fodistis fodieron | fodiera / fodiere fodieras / fodieres fodiera / fodiere fodiéramos / fodiéremos fodierais / fodiereis fodieran / fodieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| foda fodas foda fodamos fodáis fodan | fodiera / fodiere fodieras / fodieres fodiera / fodiere fodiéramos / fodiéremos fodierais / fodiereis fodieran / fodieren | foderé foderás foderá foderemos foderéis foderán | fodería foderíes fodería foderíamos / foderíemos foderíais / foderíeis foderíen | ||
| Infinitivu | foder | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | fodiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | fodi fodéi |
Flexona como: llamber
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana