| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| gaño gañes gañe gañimos gañís gañen | gañía gañíes gañía gañíamos / gañíemos gañíais / gañíeis gañíen | gañí gañesti / gañisti gañó gañimos gañestis / gañistis gañeron | gañera / gañere gañeras / gañeres gañera / gañere gañéramos / gañéremos gañerais / gañereis gañeran / gañeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| gaña gañas gaña gañamos gañáis gañan | gañera / gañere gañeras / gañeres gañera / gañere gañéramos / gañéremos gañerais / gañereis gañeran / gañeren | gañiré gañirás gañirá gañiremos gañiréis gañirán | gañiría gañiríes gañiría gañiríamos / gañiríemos gañiríais / gañiríeis gañiríen | ||
| Infinitivu | gañir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | gañendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | gañi gañíi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana