| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| guto gutes gute gutimos gutís guten | gutía gutíes gutía gutíamos / gutíemos gutíais / gutíeis gutíen | gutí gutiesti / gutisti gutió gutimos gutiestis / gutistis gutieron | gutiera / gutiere gutieras / gutieres gutiera / gutiere gutiéramos / gutiéremos gutierais / gutiereis gutieran / gutieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| guta gutas guta gutamos gutáis gutan | gutiera / gutiere gutieras / gutieres gutiera / gutiere gutiéramos / gutiéremos gutierais / gutiereis gutieran / gutieren | gutiré gutirás gutirá gutiremos gutiréis gutirán | gutiría gutiríes gutiría gutiríamos / gutiríemos gutiríais / gutiríeis gutiríen | ||
| Infinitivu | gutir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | gutiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | guti gutíi |
Flexona como: apurrir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana