| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llagrimexo llagrimexes llagrimexa llagrimexamos llagrimexáis llagrimexen | llagrimexaba llagrimexabes llagrimexaba llagrimexábamos / llagrimexábemos llagrimexabais / llagrimexabeis llagrimexaben | llagrimexé llagrimexasti / llagrimexesti llagrimexó llagrimexemos llagrimexastis / llagrimexestis llagrimexaron | llagrimexara / llagrimexare llagrimexaras / llagrimexares llagrimexara / llagrimexare llagrimexáramos / llagrimexáremos llagrimexarais / llagrimexareis llagrimexaran / llagrimexaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llagrimexe llagrimexas / llagrimexes llagrimexe llagrimexemos llagrimexéis llagrimexan / llagrimexen | llagrimexara / llagrimexare llagrimexaras / llagrimexares llagrimexara / llagrimexare llagrimexáramos / llagrimexáremos llagrimexarais / llagrimexareis llagrimexaran / llagrimexaren | llagrimexaré llagrimexarás llagrimexará llagrimexaremos llagrimexaréis llagrimexarán | llagrimexaría llagrimexaríes llagrimexaría llagrimexaríamos / llagrimexaríemos llagrimexaríais / llagrimexaríeis llagrimexaríen | ||
| Infinitivu | llagrimexar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | llagrimexando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llagrimexa llagrimexái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana