| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llaudo llaudes llauda llaudamos llaudáis llauden | llaudaba llaudabes llaudaba llaudábamos / llaudábemos llaudabais / llaudabeis llaudaben | llaudé llaudasti / llaudesti llaudó llaudemos llaudastis / llaudestis llaudaron | llaudara / llaudare llaudaras / llaudares llaudara / llaudare llaudáramos / llaudáremos llaudarais / llaudareis llaudaran / llaudaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llaude llaudas / llaudes llaude llaudemos llaudéis llaudan / llauden | llaudara / llaudare llaudaras / llaudares llaudara / llaudare llaudáramos / llaudáremos llaudarais / llaudareis llaudaran / llaudaren | llaudaré llaudarás llaudará llaudaremos llaudaréis llaudarán | llaudaría llaudaríes llaudaría llaudaríamos / llaudaríemos llaudaríais / llaudaríeis llaudaríen | ||
| Infinitivu | llaudar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | llaudando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llauda llaudái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana