| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| retinxo retinxes retinxe retinximos retinxís retinxen | retinxía retinxíes retinxía retinxíamos / retinxíemos retinxíais / retinxíeis retinxíen | retinxí retinxesti / retinxisti retinxó retinxemos / retinximos retinxestis / retinxistis retinxeron | retinxera / retinxere retinxeras / retinxeres retinxera / retinxere retinxéramos / retinxéremos retinxerais / retinxereis retinxeran / retinxeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| retinxa retinxas retinxa retinxamos retinxáis retinxan | retinxera / retinxere retinxeras / retinxeres retinxera / retinxere retinxéramos / retinxéremos retinxerais / retinxereis retinxeran / retinxeren | retinxiré retinxirás retinxirá retinxiremos retinxiréis retinxirán | retinxiría retinxiríes retinxiría retinxiríamos / retinxiríemos retinxiríais / retinxiríeis retinxiríen | ||
| Infinitivu | retinxir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | retinxendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | retinxi retinxíi |
Flexona como: finxir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana