| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| prexo prexes prexa prexamos prexáis prexen | prexaba prexabes prexaba prexábamos / prexábemos prexabais / prexabeis prexaben | prexé prexasti / prexesti prexó prexemos prexastis / prexestis prexaron | prexara / prexare prexaras / prexares prexara / prexare prexáramos / prexáremos prexarais / prexareis prexaran / prexaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| prexe prexas / prexes prexe prexemos prexéis prexan / prexen | prexara / prexare prexaras / prexares prexara / prexare prexáramos / prexáremos prexarais / prexareis prexaran / prexaren | prexaré prexarás prexará prexaremos prexaréis prexarán | prexaría prexaríes prexaría prexaríamos / prexaríemos prexaríais / prexaríeis prexaríen | ||
| Infinitivu | prexar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | prexando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | prexa prexái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana