| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| rueldo rueldes ruelda roldamos roldáis ruelden | roldaba roldabes roldaba roldábamos / roldábemos roldabais / roldabeis roldaben | roldé roldasti / roldesti roldó roldemos roldastis / roldestis roldaron | roldara / roldare roldaras / roldares roldara / roldare roldáramos / roldáremos roldarais / roldareis roldaran / roldaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| ruelde rueldas / rueldes ruelde roldemos roldéis rueldan / ruelden | roldara / roldare roldaras / roldares roldara / roldare roldáramos / roldáremos roldarais / roldareis roldaran / roldaren | roldaré roldarás roldará roldaremos roldaréis roldarán | roldaría roldaríes roldaría roldaríamos / roldaríemos roldaríais / roldaríeis roldaríen | ||
| Infinitivu | roldar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | roldando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ruelda roldái |
Flexona como: moyar
forma nominal : rolda
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana