| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escaro escares escara escaramos escaráis escaren | escaraba escarabes escaraba escarábamos / escarábemos escarabais / escarabeis escaraben | escaré escarasti / escaresti escaró escaremos escarastis / escarestis escararon | escarara / escarare escararas / escarares escarara / escarare escaráramos / escaráremos escararais / escarareis escararan / escararen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escare escaras / escares escare escaremos escaréis escaran / escaren | escarara / escarare escararas / escarares escarara / escarare escaráramos / escaráremos escararais / escarareis escararan / escararen | escararé escararás escarará escararemos escararéis escararán | escararía escararíes escararía escararíamos / escararíemos escararíais / escararíeis escararíen | ||
| Infinitivu | escarar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escarando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escara escarái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana