| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escuarrio escuarries escuarria escuarriamos escuarriáis escuarrien | escuarriaba escuarriabes escuarriaba escuarriábamos / escuarriábemos escuarriabais / escuarriabeis escuarriaben | escuarrié escuarriasti / escuarriesti escuarrió escuarriemos escuarriastis / escuarriestis escuarriaron | escuarriara / escuarriare escuarriaras / escuarriares escuarriara / escuarriare escuarriáramos / escuarriáremos escuarriarais / escuarriareis escuarriaran / escuarriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escuarrie escuarrias / escuarries escuarrie escuarriemos escuarriéis escuarrian / escuarrien | escuarriara / escuarriare escuarriaras / escuarriares escuarriara / escuarriare escuarriáramos / escuarriáremos escuarriarais / escuarriareis escuarriaran / escuarriaren | escuarriaré escuarriarás escuarriará escuarriaremos escuarriaréis escuarriarán | escuarriaría escuarriaríes escuarriaría escuarriaríamos / escuarriaríemos escuarriaríais / escuarriaríeis escuarriaríen | ||
| Infinitivu | escuarriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escuarriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escuarria escuarriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana