| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgüenxo esgüenxes esgüenxa esgonxamos esgonxáis esgüenxen | esgonxaba esgonxabes esgonxaba esgonxábamos / esgonxábemos esgonxabais / esgonxabeis esgonxaben | esgonxé esgonxasti / esgonxesti esgonxó esgonxemos esgonxastis / esgonxestis esgonxaron | esgonxara / esgonxare esgonxaras / esgonxares esgonxara / esgonxare esgonxáramos / esgonxáremos esgonxarais / esgonxareis esgonxaran / esgonxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgüenxe esgüenxas / esgüenxes esgüenxe esgonxemos esgonxéis esgüenxan / esgüenxen | esgonxara / esgonxare esgonxaras / esgonxares esgonxara / esgonxare esgonxáramos / esgonxáremos esgonxarais / esgonxareis esgonxaran / esgonxaren | esgonxaré esgonxarás esgonxará esgonxaremos esgonxaréis esgonxarán | esgonxaría esgonxaríes esgonxaría esgonxaríamos / esgonxaríemos esgonxaríais / esgonxaríeis esgonxaríen | ||
| Infinitivu | esgonxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgonxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgüenxa esgonxái |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana