| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| macolo macoles macola macolamos macoláis macolen | macolaba macolabes macolaba macolábamos / macolábemos macolabais / macolabeis macolaben | macolé macolasti / macolesti macoló macolemos macolastis / macolestis macolaron | macolara / macolare macolaras / macolares macolara / macolare macoláramos / macoláremos macolarais / macolareis macolaran / macolaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| macole macolas / macoles macole macolemos macoléis macolan / macolen | macolara / macolare macolaras / macolares macolara / macolare macoláramos / macoláremos macolarais / macolareis macolaran / macolaren | macolaré macolarás macolará macolaremos macolaréis macolarán | macolaría macolaríes macolaría macolaríamos / macolaríemos macolaríais / macolaríeis macolaríen | ||
| Infinitivu | macolar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | macolando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | macola macolái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana