| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| porto portes porta portamos portáis porten | portaba portabes portaba portábamos / portábemos portabais / portabeis portaben | porté portasti / portesti portó portemos portastis / portestis portaron | portara / portare portaras / portares portara / portare portáramos / portáremos portarais / portareis portaran / portaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| porte portas / portes porte portemos portéis portan / porten | portara / portare portaras / portares portara / portare portáramos / portáremos portarais / portareis portaran / portaren | portaré portarás portará portaremos portaréis portarán | portaría portaríes portaría portaríamos / portaríemos portaríais / portaríeis portaríen | ||
| Infinitivu | portar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | portando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | porta portái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana