| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| allúo allúes allúe alluimos alluís allúen | alluía alluíes alluía alluíamos / alluíemos alluíais / alluíeis alluíen | alluí alluesti / alluisti alluó alluemos / alluimos alluestis / alluistis allueron | alluera / alluere allueras / allueres alluera / alluere alluéramos / alluéremos alluerais / alluereis allueran / allueren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| allúa allúas allúa alluamos alluáis allúan | alluera / alluere allueras / allueres alluera / alluere alluéramos / alluéremos alluerais / alluereis allueran / allueren | alluiré alluirás alluirá alluiremos alluiréis alluirán | alluiría alluiríes alluiría alluiríamos / alluiríemos alluiríais / alluiríeis alluiríen | ||
| Infinitivu | alluir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | alluendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | allúi alluíi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana