| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| ergo ergues ergue erguemos erguéis erguen | erguía erguíes erguía erguíamos / erguíemos erguíais / erguíeis erguíen | erguí erguiesti / erguisti erguió erguimos erguiestis / erguistis erguieron | erguiera / erguiere erguieras / erguieres erguiera / erguiere erguiéramos / erguiéremos erguierais / erguiereis erguieran / erguieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| erga ergas erga ergamos ergáis ergan | erguiera / erguiere erguieras / erguieres erguiera / erguiere erguiéramos / erguiéremos erguierais / erguiereis erguieran / erguieren | ergueré erguerás erguerá ergueremos ergueréis erguerán | erguería ergueríes erguería ergueríamos / ergueríemos ergueríais / ergueríeis ergueríen | ||
| Infinitivu | erguer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | erguiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ergui erguéi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana