| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escuello escuelles escuella escollamos escolláis escuellen | escollaba escollabes escollaba escollábamos / escollábemos escollabais / escollabeis escollaben | escollé escollasti / escollesti escolló escollemos escollastis / escollestis escollaron | escollara / escollare escollaras / escollares escollara / escollare escolláramos / escolláremos escollarais / escollareis escollaran / escollaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escuelle escuellas / escuelles escuelle escollemos escolléis escuellan / escuellen | escollara / escollare escollaras / escollares escollara / escollare escolláramos / escolláremos escollarais / escollareis escollaran / escollaren | escollaré escollarás escollará escollaremos escollaréis escollarán | escollaría escollaríes escollaría escollaríamos / escollaríemos escollaríais / escollaríeis escollaríen | ||
| Infinitivu | escollar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escollando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escuella escollái |
Flexona como: moyar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana