| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| sorrío sorrís sorrí sorrimos sorrís sorrín | sorría sorríes sorría sorríamos / sorríemos sorríais / sorríeis sorríen | sorrí sorriesti / sorristi sorrió sorriemos / sorrimos sorriestis / sorristis sorrieron | sorriera / sorriere sorrieras / sorrieres sorriera / sorriere sorriéramos / sorriéremos sorrierais / sorriereis sorrieran / sorrieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| sorría sorrías sorría sorriamos sorriáis sorrían | sorriera / sorriere sorrieras / sorrieres sorriera / sorriere sorriéramos / sorriéremos sorrierais / sorriereis sorrieran / sorrieren | sorriré sorrirás sorrirá sorriremos sorriréis sorrirán | sorriría sorriríes sorriría sorriríamos / sorriríemos sorriríais / sorriríeis sorriríen | ||
| Infinitivu | sorrir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | sorriendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | sorrí sorríi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana