| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| fluyo fluis / fluyes flui / fluye fluimos / fluyimos fluís / fluyís fluin / fluyen | fluía / fluyía fluíes / fluyíes fluía / fluyía fluíamos / fluíemos / fluyíamos / fluyíemos fluíais / fluíeis / fluyíais. fluyíeis fluíen / fluyíen | fluí / fluyí fluísti / fluyesti. fluyisti fluyó fluímos / fluyemos / fluyimos fluístis / fluyestis / fluyistis fluyeron | fluyera / fluyere fluyeras / fluyeres fluyere / fluyiera fluyéramos / fluyiéremos fluyerais / fluyereis fluyeran / fluyeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| fluya fluyas fluya fluyamos fluyáis fluyan | fluyera / fluyere fluyeras / fluyeres fluyere / fluyiera fluyéramos / fluyiéremos fluyerais / fluyereis fluyeran / fluyeren | fluiré / fluyiré fluirás / fluyirás fluirá / fluyirá fluiremos / fluyiremos fluiréis / fluyiréis fluirán / fluyirán | fluiría / fluyiría fluiríes / fluyiríes fluiría / fluyiría fluiríamos / fluiríemos / fluyiríamos / fluyiríemos fluiríais / fluiríeis / fluyiríais / fluyiríeis fluiríen / fluyiríen | ||
| Infinitivu | fluir / fluyir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | fluyendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | flui / fluyi fluíi / fluyíi |