| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| mazquiño mazquiñes mazquiña mazquiñamos mazquiñáis mazquiñen | mazquiñaba mazquiñabes mazquiñaba mazquiñábamos / mazquiñábemos mazquiñabais / mazquiñabeis mazquiñaben | mazquiñé mazquiñasti / mazquiñesti mazquiñó mazquiñemos mazquiñastis / mazquiñestis mazquiñaron | mazquiñara / mazquiñare mazquiñaras / mazquiñares mazquiñara / mazquiñare mazquiñáramos / mazquiñáremos mazquiñarais / mazquiñareis mazquiñaran / mazquiñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| mazquiñe mazquiñas / mazquiñes mazquiñe mazquiñemos mazquiñéis mazquiñan / mazquiñen | mazquiñara / mazquiñare mazquiñaras / mazquiñares mazquiñara / mazquiñare mazquiñáramos / mazquiñáremos mazquiñarais / mazquiñareis mazquiñaran / mazquiñaren | mazquiñaré mazquiñarás mazquiñará mazquiñaremos mazquiñaréis mazquiñarán | mazquiñaría mazquiñaríes mazquiñaría mazquiñaríamos / mazquiñaríemos mazquiñaríais / mazquiñaríeis mazquiñaríen | ||
| Infinitivu | mazquiñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | mazquiñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | mazquiña mazquiñái |
Flexona como: falar