| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| amonesto amonestes amonesta amonestamos amonestáis amonesten | amonestaba amonestabes amonestaba amonestábamos / amonestábemos amonestabais / amonestabeis amonestaben | amonesté amonestasti / amonestesti amonestó amonestemos amonestastis / amonestestis amonestaron | amonestara / amonestare amonestaras / amonestares amonestara / amonestare amonestáramos / amonestáremos amonestarais / amonestareis amonestaran / amonestaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| amoneste amonestas / amonestes amoneste amonestemos amonestéis amonestan / amonesten | amonestara / amonestare amonestaras / amonestares amonestara / amonestare amonestáramos / amonestáremos amonestarais / amonestareis amonestaran / amonestaren | amonestaré amonestarás amonestará amonestaremos amonestaréis amonestarán | amonestaría amonestaríes amonestaría amonestaríamos / amonestaríemos amonestaríais / amonestaríeis amonestaríen | ||
| Infinitivu | amonestar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | amonestando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | amonesta amonestái |
Flexona como: falar