| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| eloxo eloxes eloxa eloxamos eloxáis eloxen | eloxaba eloxabes eloxaba eloxábamos / eloxábemos eloxabais / eloxabeis eloxaben | eloxé eloxasti / eloxesti eloxó eloxemos eloxastis / eloxestis eloxaron | eloxara / eloxare eloxaras / eloxares eloxara / eloxare eloxáramos / eloxáremos eloxarais / eloxareis eloxaran / eloxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| eloxe eloxas / eloxes eloxe eloxemos eloxéis eloxan / eloxen | eloxara / eloxare eloxaras / eloxares eloxara / eloxare eloxáramos / eloxáremos eloxarais / eloxareis eloxaran / eloxaren | eloxaré eloxarás eloxará eloxaremos eloxaréis eloxarán | eloxaría eloxaríes eloxaría eloxaríamos / eloxaríemos eloxaríais / eloxaríeis eloxaríen | ||
| Infinitivu | eloxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | eloxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | eloxa eloxái |
Flexona como: falar