| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llapido llapides llapida llapidamos llapidáis llapiden | llapidaba llapidabes llapidaba llapidábamos / llapidábemos llapidabais / llapidabeis llapidaben | llapidé llapidasti / llapidesti llapidó llapidemos llapidastis / llapidestis llapidaron | llapidara / llapidare llapidaras / llapidares llapidara / llapidare llapidáramos / llapidáremos llapidarais / llapidareis llapidaran / llapidaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llapide llapidas / llapides llapide llapidemos llapidéis llapidan / llapiden | llapidara / llapidare llapidaras / llapidares llapidara / llapidare llapidáramos / llapidáremos llapidarais / llapidareis llapidaran / llapidaren | llapidaré llapidarás llapidará llapidaremos llapidaréis llapidarán | llapidaría llapidaríes llapidaría llapidaríamos / llapidaríemos llapidaríais / llapidaríeis llapidaríen | ||
| Infinitivu | llapidar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | llapidando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llapida llapidái |
Flexona como: falar