| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| ideoloxizo ideoloxices ideoloxiza ideoloxizamos ideoloxizáis ideoloxicen | ideoloxizaba ideoloxizabes ideoloxizaba ideoloxizábamos / ideoloxizábemos ideoloxizabais / ideoloxizabeis ideoloxizaben | ideoloxicé ideoloxicesti / ideoloxizasti ideoloxizó ideoloxicemos ideoloxicestis / ideoloxizastis ideoloxizaron | ideoloxizara / ideoloxizare ideoloxizaras / ideoloxizares ideoloxizara / ideoloxizare ideoloxizáramos / ideoloxizáremos ideoloxizarais / ideoloxizareis ideoloxizaran / ideoloxizaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| ideoloxice ideoloxices / ideoloxizas ideoloxice ideoloxicemos ideoloxicéis ideoloxicen / ideoloxizan | ideoloxizara / ideoloxizare ideoloxizaras / ideoloxizares ideoloxizara / ideoloxizare ideoloxizáramos / ideoloxizáremos ideoloxizarais / ideoloxizareis ideoloxizaran / ideoloxizaren | ideoloxizaré ideoloxizarás ideoloxizará ideoloxizaremos ideoloxizaréis ideoloxizarán | ideoloxizaría ideoloxizaríes ideoloxizaría ideoloxizaríamos / ideoloxizaríemos ideoloxizaríais / ideoloxizaríeis ideoloxizaríen | ||
| Infinitivu | ideoloxizar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | ideoloxizando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ideoloxiza ideoloxizái |
Flexona como: rezar