| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| erixo erixes erix / erixe eriximos erixís erixen | erixía erixíes erixía erixíamos / erixíemos erixíais / erixíeis erixíen | erixí erixesti / erixisti erixó erixemos / eriximos erixestis / erixistis erixeron | erixera / erixere erixeras / erixeres erixera / erixere erixéramos / erixéremos erixerais / erixereis erixeran / erixeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| erixa erixas erixa erixamos erixáis erixan | erixera / erixere erixeras / erixeres erixera / erixere erixéramos / erixéremos erixerais / erixereis erixeran / erixeren | erixiré erixirás erixirá erixiremos erixiréis erixirán | erixiría erixiríes erixiría erixiríamos / erixiríemos erixiríais / erixiríeis erixiríen | ||
| Infinitivu | erixir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | erixendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | erix / erixi erixíi |
Flexona como: elixir