| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| emerxo emerxes emerxe emerxemos emerxéis emerxen | emerxía emerxíes emerxía emerxíamos / emerxíemos emerxíais / emerxíeis emerxíen | emerxí emerxesti / emerxisti emerxó emerxemos / emerximos emerxestis / emerxistis emerxeron | emerxera / emerxere emerxeras / emerxeres emerxera / emerxere emerxéramos / emerxéremos emerxerais / emerxereis emerxeran / emerxeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| emerxa emerxas emerxa emerxamos emerxáis emerxan | emerxera / emerxere emerxeras / emerxeres emerxera / emerxere emerxéramos / emerxéremos emerxerais / emerxereis emerxeran / emerxeren | emerxeré emerxerás emerxerá emerxeremos emerxeréis emerxerán | emerxería emerxeríes emerxería emerxeríamos / emerxeríemos emerxeríais / emerxeríeis emerxeríen | ||
| Infinitivu | emerxer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | emerxendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | emerxi emerxéi |