| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aguiyo aguiyes aguiya aguiyamos aguiyáis aguiyen | aguiyaba aguiyabes aguiyaba aguiyábamos / aguiyábemos aguiyabais / aguiyabeis aguiyaben | aguiyé aguiyasti / aguiyesti aguiyó aguiyemos aguiyastis / aguiyestis aguiyaron | aguiyara / aguiyare aguiyaras / aguiyares aguiyara / aguiyare aguiyáramos / aguiyáremos aguiyarais / aguiyareis aguiyaran / aguiyaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aguiye aguiyas / aguiyes aguiye aguiyemos aguiyéis aguiyan / aguiyen | aguiyara / aguiyare aguiyaras / aguiyares aguiyara / aguiyare aguiyáramos / aguiyáremos aguiyarais / aguiyareis aguiyaran / aguiyaren | aguiyaré aguiyarás aguiyará aguiyaremos aguiyaréis aguiyarán | aguiyaría aguiyaríes aguiyaría aguiyaríamos / aguiyaríemos aguiyaríais / aguiyaríeis aguiyaríen | ||
| Infinitivu | aguiyar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aguiyando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aguiya aguiyái |
Flexona como: falar
variante ortográfica : aguixar
forma nominal : aguiyu, aguiyamientu, aguiyadura
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana