| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escomulgo escomulgues escomulga escomulgamos escomulgáis escomulguen | escomulgaba escomulgabes escomulgaba escomulgábamos / escomulgábemos escomulgabais / escomulgabeis escomulgaben | escomulgué escomulgasti / escomulguesti escomulgó escomulguemos escomulgastis / escomulguestis escomulgaron | escomulgara / escomulgare escomulgaras / escomulgares escomulgara / escomulgare escomulgáramos / escomulgáremos escomulgarais / escomulgareis escomulgaran / escomulgaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escomulgue escomulgas / escomulgues escomulgue escomulguemos escomulguéis escomulgan / escomulguen | escomulgara / escomulgare escomulgaras / escomulgares escomulgara / escomulgare escomulgáramos / escomulgáremos escomulgarais / escomulgareis escomulgaran / escomulgaren | escomulgaré escomulgarás escomulgará escomulgaremos escomulgaréis escomulgarán | escomulgaría escomulgaríes escomulgaría escomulgaríamos / escomulgaríemos escomulgaríais / escomulgaríeis escomulgaríen | ||
| Infinitivu | escomulgar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escomulgando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escomulga escomulgái |
Flexona como: fregar
forma nominal : escomunión
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana