| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| espurro espurres espurre espurrimos espurrís espurren | espurría espurríes espurría espurríamos / espurríemos espurríais / espurríeis espurríen | espurrí espurriesti / espurristi espurrió espurrimos espurriestis / espurristis espurrieron | espurriera / espurriere espurrieras / espurrieres espurriera / espurriere espurriéramos / espurriéremos espurrierais / espurriereis espurrieran / espurrieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| espurra espurras espurra espurramos espurráis espurran | espurriera / espurriere espurrieras / espurrieres espurriera / espurriere espurriéramos / espurriéremos espurrierais / espurriereis espurrieran / espurrieren | espurriré espurrirás espurrirá espurriremos espurriréis espurrirán | espurriría espurriríes espurriría espurriríamos / espurriríemos espurriríais / espurriríeis espurriríen | ||
| Infinitivu | espurrir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | espurriendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | espurri espurríi |
Flexona como: apurrir
forma nominal : espurrión, espurrida
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana