| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| exerzo exerces exerce exercemos exercéis exercen | exercía exercíes exercía exercíamos / exercíemos exercíais / exercíeis exercíen | exercí exerciesti / exercisti exerció exerciemos / exercimos exerciestis / exercistis exercieron | exerciera / exerciere exercieras / exercieres exerciera / exerciere exerciéramos / exerciéremos exercierais / exerciereis exercieran / exercieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| exerza exerzas exerza exerzamos exerzáis exerzan | exerciera / exerciere exercieras / exercieres exerciera / exerciere exerciéramos / exerciéremos exercierais / exerciereis exercieran / exercieren | exerceré exercerás exercerá exerceremos exerceréis exercerán | exercería exerceríes exercería exerceríamos / exerceríemos exerceríais / exerceríeis exerceríen | ||
| Infinitivu | exercer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | exerciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | exerci exercéi |
forma nominal : exerciciu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana