| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| gano ganes gana ganamos ganáis ganen | ganaba ganabes ganaba ganábamos / ganábemos ganabais / ganabeis ganaben | gané ganasti / ganesti ganó ganemos ganastis / ganestis ganaron | ganara / ganare ganaras / ganares ganara / ganare ganáramos / ganáremos ganarais / ganareis ganaran / ganaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| gane ganas / ganes gane ganemos ganéis ganan / ganen | ganara / ganare ganaras / ganares ganara / ganare ganáramos / ganáremos ganarais / ganareis ganaran / ganaren | ganaré ganarás ganará ganaremos ganaréis ganarán | ganaría ganaríes ganaría ganaríamos / ganaríemos ganaríais / ganaríeis ganaríen | ||
| Infinitivu | ganar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | ganando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | gana ganái |
Flexona como: falar
forma nominal : ganancia
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana