| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llapo llapes llapa llapamos llapáis llapen | llapaba llapabes llapaba llapábamos / llapábemos llapabais / llapabeis llapaben | llapé llapasti / llapesti llapó llapemos llapastis / llapestis llaparon | llapara / llapare llaparas / llapares llapara / llapare llapáramos / llapáremos llaparais / llapareis llaparan / llaparen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llape llapas / llapes llape llapemos llapéis llapan / llapen | llapara / llapare llaparas / llapares llapara / llapare llapáramos / llapáremos llaparais / llapareis llaparan / llaparen | llaparé llaparás llapará llaparemos llaparéis llaparán | llaparía llaparíes llaparía llaparíamos / llaparíemos llaparíais / llaparíeis llaparíen | ||
| Infinitivu | llapar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | llapando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llapa llapái |
Flexona como: falar
forma nominal : llape, llapada
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana