| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| presaxo presaxes presaxa presaxamos presaxáis presaxen | presaxaba presaxabes presaxaba presaxábamos / presaxábemos presaxabais / presaxabeis presaxaben | presaxé presaxasti / presaxesti presaxó presaxemos presaxastis / presaxestis presaxaron | presaxara / presaxare presaxaras / presaxares presaxara / presaxare presaxáramos / presaxáremos presaxarais / presaxareis presaxaran / presaxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| presaxe presaxas / presaxes presaxe presaxemos presaxéis presaxan / presaxen | presaxara / presaxare presaxaras / presaxares presaxara / presaxare presaxáramos / presaxáremos presaxarais / presaxareis presaxaran / presaxaren | presaxaré presaxarás presaxará presaxaremos presaxaréis presaxarán | presaxaría presaxaríes presaxaría presaxaríamos / presaxaríemos presaxaríais / presaxaríeis presaxaríen | ||
| Infinitivu | presaxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | presaxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | presaxa presaxái |
Flexona como: falar
forma nominal : presaxu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana