| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aveyusco aveyusques aveyusca aveyuscamos aveyuscáis aveyusquen | aveyuscaba aveyuscabes aveyuscaba aveyuscábamos / aveyuscábemos aveyuscabais / aveyuscabeis aveyuscaben | aveyusqué aveyuscasti / aveyusquesti aveyuscó aveyusquemos aveyuscastis / aveyusquestis aveyuscaron | aveyuscara / aveyuscare aveyuscaras / aveyuscares aveyuscara / aveyuscare aveyuscáramos / aveyuscáremos aveyuscarais / aveyuscareis aveyuscaran / aveyuscaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aveyusque aveyuscas / aveyusques aveyusque aveyusquemos aveyusquéis aveyuscan / aveyusquen | aveyuscara / aveyuscare aveyuscaras / aveyuscares aveyuscara / aveyuscare aveyuscáramos / aveyuscáremos aveyuscarais / aveyuscareis aveyuscaran / aveyuscaren | aveyuscaré aveyuscarás aveyuscará aveyuscaremos aveyuscaréis aveyuscarán | aveyuscaría aveyuscaríes aveyuscaría aveyuscaríamos / aveyuscaríemos aveyuscaríais / aveyuscaríeis aveyuscaríen | ||
| Infinitivu | aveyuscar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aveyuscando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aveyusca aveyuscái |
Flexona como: mercar
forma nominal : aveyuscamientu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana