| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| paxino paxines paxina paxinamos paxináis paxinen | paxinaba paxinabes paxinaba paxinábamos / paxinábemos paxinabais / paxinabeis paxinaben | paxiné paxinasti / paxinesti paxinó paxinemos paxinastis / paxinestis paxinaron | paxinara / paxinare paxinaras / paxinares paxinara / paxinare paxináramos / paxináremos paxinarais / paxinareis paxinaran / paxinaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| paxine paxinas / paxines paxine paxinemos paxinéis paxinan / paxinen | paxinara / paxinare paxinaras / paxinares paxinara / paxinare paxináramos / paxináremos paxinarais / paxinareis paxinaran / paxinaren | paxinaré paxinarás paxinará paxinaremos paxinaréis paxinarán | paxinaría paxinaríes paxinaría paxinaríamos / paxinaríemos paxinaríais / paxinaríeis paxinaríen | ||
| Infinitivu | paxinar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | paxinando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | paxina paxinái |
Flexona como: falar
forma nominal : paxinación
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana