| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esnizo esnices esniza esnizamos esnizáis esnicen | esnizaba esnizabes esnizaba esnizábamos / esnizábemos esnizabais / esnizabeis esnizaben | esnicé esnicesti / esnizasti esnizó esnicemos esnicestis / esnizastis esnizaron | esnizara / esnizare esnizaras / esnizares esnizara / esnizare esnizáramos / esnizáremos esnizarais / esnizareis esnizaran / esnizaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esnice esnices / esnizas esnice esnicemos esnicéis esnicen / esnizan | esnizara / esnizare esnizaras / esnizares esnizara / esnizare esnizáramos / esnizáremos esnizarais / esnizareis esnizaran / esnizaren | esnizaré esnizarás esnizará esnizaremos esnizaréis esnizarán | esnizaría esnizaríes esnizaría esnizaríamos / esnizaríemos esnizaríais / esnizaríeis esnizaríen | ||
| Infinitivu | esnizar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esnizando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esniza esnizái |
Flexona como: rezar
variante ortográfica : esñizar
forma nominal : esnizu, esnizadura
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana