| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| acaezo acaeces acaez acaecemos acaecéis acaecen | acaecía acaecíes acaecía acaecíamos / acaecíemos acaecíais / acaecíeis acaecíen | acaecí acaeciesti / acaecisti acaeció acaeciemos / acaecimos acaeciestis / acaecistis acaecieron | acaeciera / acaeciere acaecieras / acaecieres acaeciera / acaeciere acaeciéramos / acaeciéremos acaecierais / acaeciereis acaecieran / acaecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| acaeza acaezas acaeza acaezamos acaezáis acaezan | acaeciera / acaeciere acaecieras / acaecieres acaeciera / acaeciere acaeciéramos / acaeciéremos acaecierais / acaeciereis acaecieran / acaecieren | acaeceré acaecerás acaecerá acaeceremos acaeceréis acaecerán | acaecería acaeceríes acaecería acaeceríamos / acaeceríemos acaeceríais / acaeceríeis acaeceríen | ||
| Infinitivu | acaecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | acaeciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | acaez acaecéi |
Flexona como: paecer
forma nominal : acaecimientu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana