| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empuexo empuexes empuexa empoxamos empoxáis empuexen | empoxaba empoxabes empoxaba empoxábamos / empoxábemos empoxabais / empoxabeis empoxaben | empoxé empoxasti / empoxesti empoxó empoxemos empoxastis / empoxestis empoxaron | empoxara / empoxare empoxaras / empoxares empoxara / empoxare empoxáramos / empoxáremos empoxarais / empoxareis empoxaran / empoxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empuexe empuexas / empuexes empuexe empoxemos empoxéis empuexan / empuexen | empoxara / empoxare empoxaras / empoxares empoxara / empoxare empoxáramos / empoxáremos empoxarais / empoxareis empoxaran / empoxaren | empoxaré empoxarás empoxará empoxaremos empoxaréis empoxarán | empoxaría empoxaríes empoxaría empoxaríamos / empoxaríemos empoxaríais / empoxaríeis empoxaríen | ||
| Infinitivu | empoxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empoxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empuexa empoxái |
Flexona como: moyar
variante ortográfica : emponxar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana