| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| escoyono escoyones escoyona escoyonamos escoyonáis escoyonen | escoyonaba escoyonabes escoyonaba escoyonábamos / escoyonábemos escoyonabais / escoyonabeis escoyonaben | escoyoné escoyonasti / escoyonesti escoyonó escoyonemos escoyonastis / escoyonestis escoyonaron | escoyonara / escoyonare escoyonaras / escoyonares escoyonara / escoyonare escoyonáramos / escoyonáremos escoyonarais / escoyonareis escoyonaran / escoyonaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| escoyone escoyonas / escoyones escoyone escoyonemos escoyonéis escoyonan / escoyonen | escoyonara / escoyonare escoyonaras / escoyonares escoyonara / escoyonare escoyonáramos / escoyonáremos escoyonarais / escoyonareis escoyonaran / escoyonaren | escoyonaré escoyonarás escoyonará escoyonaremos escoyonaréis escoyonarán | escoyonaría escoyonaríes escoyonaría escoyonaríamos / escoyonaríemos escoyonaríais / escoyonaríeis escoyonaríen | ||
| Infinitivu | escoyonar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | escoyonando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | escoyona escoyonái |
Flexona como: falar
forma nominal : escoyone, escoyonación
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana