| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| guilfo guilfes guilfa guilfamos guilfáis guilfen | guilfaba guilfabes guilfaba guilfábamos / guilfábemos guilfabais / guilfabeis guilfaben | guilfé guilfasti / guilfesti guilfó guilfemos guilfastis / guilfestis guilfaron | guilfara / guilfare guilfaras / guilfares guilfara / guilfare guilfáramos / guilfáremos guilfarais / guilfareis guilfaran / guilfaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| guilfe guilfas / guilfes guilfe guilfemos guilféis guilfan / guilfen | guilfara / guilfare guilfaras / guilfares guilfara / guilfare guilfáramos / guilfáremos guilfarais / guilfareis guilfaran / guilfaren | guilfaré guilfarás guilfará guilfaremos guilfaréis guilfarán | guilfaría guilfaríes guilfaría guilfaríamos / guilfaríemos guilfaríais / guilfaríeis guilfaríen | ||
| Infinitivu | guilfar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | guilfando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | guilfa guilfái |
Flexona como: falar
forma nominal : guilfu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana