| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| cobicio cobicies cobicia cobiciamos cobiciáis cobicien | cobiciaba cobiciabes cobiciaba cobiciábamos / cobiciábemos cobiciabais / cobiciabeis cobiciaben | cobicié cobiciasti / cobiciesti cobició cobiciemos cobiciastis / cobiciestis cobiciaron | cobiciara / cobiciare cobiciaras / cobiciares cobiciara / cobiciare cobiciáramos / cobiciáremos cobiciarais / cobiciareis cobiciaran / cobiciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| cobicie cobicias / cobicies cobicie cobiciemos cobiciéis cobician / cobicien | cobiciara / cobiciare cobiciaras / cobiciares cobiciara / cobiciare cobiciáramos / cobiciáremos cobiciarais / cobiciareis cobiciaran / cobiciaren | cobiciaré cobiciarás cobiciará cobiciaremos cobiciaréis cobiciarán | cobiciaría cobiciaríes cobiciaría cobiciaríamos / cobiciaríemos cobiciaríais / cobiciaríeis cobiciaríen | ||
| Infinitivu | cobiciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | cobiciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | cobicia cobiciái |
Flexona como: falar
forma nominal : cobiciadura
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana