| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empecato empecates empecata empecatamos empecatáis empecaten | empecataba empecatabes empecataba empecatábamos / empecatábemos empecatabais / empecatabeis empecataben | empecaté empecatasti / empecatesti empecató empecatemos empecatastis / empecatestis empecataron | empecatara / empecatare empecataras / empecatares empecatara / empecatare empecatáramos / empecatáremos empecatarais / empecatareis empecataran / empecataren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empecate empecatas / empecates empecate empecatemos empecatéis empecatan / empecaten | empecatara / empecatare empecataras / empecatares empecatara / empecatare empecatáramos / empecatáremos empecatarais / empecatareis empecataran / empecataren | empecataré empecatarás empecatará empecataremos empecataréis empecatarán | empecataría empecataríes empecataría empecataríamos / empecataríemos empecataríais / empecataríeis empecataríen | ||
| Infinitivu | empecatar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empecatando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empecata empecatái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana