| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmornio esmornies esmornia esmorniamos esmorniáis esmornien | esmorniaba esmorniabes esmorniaba esmorniábamos / esmorniábemos esmorniabais / esmorniabeis esmorniaben | esmornié esmorniasti / esmorniesti esmornió esmorniemos esmorniastis / esmorniestis esmorniaron | esmorniara / esmorniare esmorniaras / esmorniares esmorniara / esmorniare esmorniáramos / esmorniáremos esmorniarais / esmorniareis esmorniaran / esmorniaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmornie esmornias / esmornies esmornie esmorniemos esmorniéis esmornian / esmornien | esmorniara / esmorniare esmorniaras / esmorniares esmorniara / esmorniare esmorniáramos / esmorniáremos esmorniarais / esmorniareis esmorniaran / esmorniaren | esmorniaré esmorniarás esmorniará esmorniaremos esmorniaréis esmorniarán | esmorniaría esmorniaríes esmorniaría esmorniaríamos / esmorniaríemos esmorniaríais / esmorniaríeis esmorniaríen | ||
| Infinitivu | esmorniar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmorniando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmornia esmorniái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana